MENU

Emekli Vaiz Hüseyin Kumaş Hocaefendi Yeşilvadi Konakları Camiindeydi

İstanbul emekli vaizlerinden Hüseyin KUMAŞ Hoca Efendi Camimizde 7 Kasım Pazar günü Öğlen namazına müteakip, Zilhicce ayı münasebetiyle Zilhicce ayı ve Kurban konulu vaaz verdi.

Program Yeşil vadi konakları Camii Din görevlisi Suat OLGUN’UN Kur’an’ı Kerim okumasıyla başladı. Ardından vaaz başlayan Hüseyin Kumaş Konuşmasında,   Zilhicce ayı hac ve kurban ibadeti gibi ibadetlerin yapıldığı bir aydır.  Zilhicce ayının on günü en faziletli en kazançlı günlerdir. Mümkün mertebe geceleri ibadetle gündüzleri oruçla geçirmek en güzel kazançtır. Devamında Zilhicce ayıyla ilgili,  Efendimiz (s.a.v) Hadisi Şeriflerini takdim etti.

Cami içindeki cemaatin yoğun ilgi gösterdiği vaazda konuşan Kumaş “Kurban cenabı hakkın rızasına erebilmek için, mevlanın verdiği bir malı, onun rızasını kazanmak üzere Cenab-ı Hakk’a arz etmektir. Kurban ibadet olduğuna göre, ibadeti emreden Hz. Allah’tır. İbadetin nasıl icra edileceğini tayin ve tespit eden yine Cenab-ı Hak’tır. Hac süresinde Hz. Allah şöyle emreder. “Biz her ümmete ibadetin şeklini gösterdik. Nasıl ibadet yapacaklarını onlara anlattık ve onlara verdiğimiz rızıklardan Allahın ismini zikrederek kurban kesmelerini de emrettik.” Cenab-ı Hakk’ın bu emri istikametinde, kurban keseceğimiz zaman niyetimiz halis ve samimi olmalıyız. Allah (cc) yine Hac suresinde “ sizin kestiğiniz kurbanların, eti ve kanı, Hz. Allaha ulaşmaz, Allah’a ulaşan sizin içinizdeki takvadır” buyuyor. Onun için kurban keserken kurban alırken, niyetimiz fevkalade halis olmalı dedi.

 Birde kurbanı kesmek üzere yatırdığımızda, Kurbanın başında şu ulvi duyguları içimizden geçirmeliyiz. Demeliyiz ki Allah’ım! Ben o kadar günahkârım ki, o kadar hatalar işledim ki, bu hatalarıma karşılık benim kendimi kurban etmem lazım, ama sen buna müsaade etmedin, bize lütf-u ihsanda bulundun. Hz. İsmail’in kurban edilmesine imkân vermemekle böylece insanlığa büyük bir ihsanda bulundun. Onun için ben senin verdiğin nimetlerden şu hayvanı, kendime bedel olarak senin rızan içi kurban ediyorum Allah’ım. Bu ne ulvi bir düşünce. İşte kalbin takvası budur. Bu takva ile kurbanlarımızı Cenab-ı  Hakk’a takdim etmemiz lazım tavsiyesinde bulundu.